Articole

Duminica a V-a din Sfantul si Marele Post

duminica5_59_33.png

In Duminica a V-a din Sfantul si Marele Post, Parohia nostra a gazduit concertul pascal: "Pasi spre Lumina Invierii", sustinut de Grupul Psaltic Nectarios si de interpreta de muzica populara Georgiana Aurica. Evenimentul a debutat cu oficierea Sfintei Liturghii, raspunsurile liturghice fiind date de Grupul Psaltic Nectarios.
Dupa oficierea Sfintei Liturghii, in prezenta a numerosi credinciosi, membri gupului Pasaltic Nectarios, au rememorat in glas de psaltichie toate duminicile Triodului, concertul terminandu-se apofatic in Inviere. Psaltichia a fost unita cu cantul national romanesc, cu frumoasele pricesne interpretate de Georgiana Aurica, o tanara interpreta de muzica populara.
La finalul concertului, Preacucernicul Parinte Paroh Adrian Anton, a vorbit celor prezenti despre insemnatatea muzicii, dar in mod special, a isonului, asemanandu-l vuietuli dumnezeiesc auzit la toate evenimentele teofanice ale vietii lui Hristos, multumind apoi celor care au participat la concert.