Articole

Duminica femeii cananeence in parohia noastra

duminica_49_02.jpg

Evanghelia Duminicii a XVII-a dupa Rusalii (A femeii cananeencei)

Matei 15, 21-28 În vremea aceea a venit Iisus în partile Tirului si ale Sidonului. Si, iata, o femeie cananeeanca, din acele tinuturi, iesind striga, zicând: Miluieste-ma, Doamne, Fiul lui David! Fiica mea este rau chinuita de diavol. El însa nu i-a raspuns nici un cuvânt; Si apropiindu-se, ucenicii Lui Îl rugau, zicând: Da-i drumul, ca striga în urma noastra. Iar El, raspunzând, a zis: Nu sunt trimis decât catre oile cele pierdute ale casei lui Israel. Iar ea venind, s-a închinat Lui, zicând: Doamne, ajuta-ma! El însa, raspunzând, i-a zis: Nu este bine sa iei pâinea copiilor si s-o arunci câinilor. Dar ea a zis: Da, Doamne, dar si câinii manânca din farâmiturile ce cad de la masa stapânilor lor. Atunci, raspunzând, Iisus i-a zis: O, femeie, mare este credinta ta; fie tie dupa cum voiesti! Si s-a tamaduit fiica ei din ceasul acela.